Kultowa Bukowina Tatrzańska poczuj jej klimat
Przyjechać do Bukowiny Tatrzańskiej to uczucie niezapomniane, którego trzeba doznać. Panująca tutaj atmosfera, gościnność, tradycja, góralszczyzna, a przede wszystkim zewsząd wyłaniające się Tatry, są inspirujące, dają nadzieję i motywują do działania. Bliskość gór, której można tutaj doświadczyć to coś wyjątkowego, jak cała miejscowość, ze swoimi charakterystycznymi wierchami, podhalańskim budownictwem, ale i też podążaniem z duchem czasu.
Choć historia Bukowiny Tatrzańskiej sięga roku 1635 i nie zawsze była sielanką, to nie brakowało tutaj charyzmatycznych działaczy, który prowadzili ją do rozwoju, przyszłości, miejsca, w którym teraz się znajduje.
MIEJSCOWOŚĆ Z TRADYCJAMI ------
Bukowina Tatrzańska nie od dziś znana jest jako jedna z ulubionych destynacji turystów z całej Polski oraz z poza jej granic. Wynajmowanie kwater to w Bukowinie Tatrzańskiej nie tylko sposób na życie, ale też tradycja, która swój początek miała w okresie międzywojennym. Górale i sama Bukowina już wtedy przyciągali „letników”, jako miejsce na spokojny wypoczynek, blisko gór, zwierząt gospodarskich, bogactwa regionu.
Górale, którzy okazywali się być świetnymi przewodnikami, fiakrami i gospodarzami szybko zaskarbili sobie przyjaciół wśród odwiedzających Bukowinę.
Przyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej był dla wielu tradycją, a turystów traktowano z czasem jak rodzinę. Dogodne usytuowanie, u podnóża Tatr sprawiło, że Bukowina Tatrzańska często była wybierana jako baza, w której rozpoczynają się górskie wyprawy do najpiękniejszych zakątków Tatr.
Ciekawa historia i charyzmatyczni ludzie
W historii Bukowiny Tatrzańskiej zapisało się wiele nazwisk i wybitnych postaci, takich jak Hrabia Władysław Zamoyski, Józef Piłsudski czy Walenty Gadowski, który wyznaczył szlak na Orlą Perć. Spośród lokalnych mieszkańców, na znaczący rozwój Bukowiny Tatrzańskiej wpływ miały takie osoby jak między innymi Franciszek Ćwiżewicz z żoną Michaliną – założyciele pierwszej biblioteki, inicjatorzy budowy Domu Ludowego.
W okresie społecznej aktywności Franciszka Ćwiżewcza w Bukowinie Tatrzańskiej działał Chór Włościański, którego próby odbywały się w zimowe wieczory, kiedy młodzież miała mniej obowiązków związanych z gospodarstwem. Ciekawostką jest również sprowadzenie do Bukowiny przez Ćwiżewicza przenośnego kina, które obsługiwało kilka miejscowości powiatu nowotarskiego. Również z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Przyjaciół Bukowiny.
Przebywając w Bukowinie Tatrzańskiej warto wybrać się do Domu Ludowego. Na własne oczy zobaczyć jedną z największych drewnianych budowli w Polsce, w której na każdym kroku spotykamy prawdziwą sztukę ludową, zaklętą w góralskich ornamentach, drewnie, rzeźbach i malarstwie. To właśnie tam każdego roku, podczas Sabałowych Bajań i Góralskiego Karnawału jesteśmy świadkami, pasji i pielęgnacji kultury i twórczości Podhala i nie tylko.
Zwolnij lub żyj na całego Tutaj masz ten wybór
W tej miejscowości doskonale odnajdą się osoby, które poszukują spokoju i zadumy. Znajdziecie tutaj bajeczne tereny do spacerów, jak na przykład Wierch Przedomiański, Głodówka, Wierch Rusiński czy Polana Szymkówka. Zobaczyć można zabytkowy Kościół wpisany do Szlaku Architektury Drewnianej oraz wiele przykładów starodawnego budownictwa. Jednak nie dajcie się zwieść… przygoda jest tu na wyciągnięcie ręki!
Do znaczącego rozwoju miejscowości przyczyniło się powstanie wyciągów narciarskich oraz oczywiście wydobycie wód termalnych. Dziś nie ma już śladu po miejscowości, która kiedyś z powodu ciężkiego usytuowania cierpiała głód i znosiła przeciwności losu. Wytrwałość i temperament mieszkańców sprawiła, że mamy do czynienia z prawdziwym kurortem oferującym atrakcje zimą i latem. Tutaj cały czas coś się dzieje. Na terenie miejscowości znajdziecie restauracje z kuchnią regionalną i nowoczesną, sklepy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, firmy organizujące kuligi i wycieczki w góry, przewodników, wyciągi narciarskie i oczywiście baseny z wodą termalną i ofertą SPA i Wellness, które przynoszą ukojenie i stanowią świetną rozrywkę dla każdego.
Można czytać opinie i oglądać zdjęcia, jednak nic nie odda klimatu tej miejscowości tak, jak przyjazd tutaj. Nie zastanawiaj się ani chwili. Kultowa Bukowina Tatrzańska czeka na Ciebie.