Dla Ciebie Sprawdź Atrakcje w naszej okolicy
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska jest największym ośrodkiem na Podhalu. Trasy o różnym stopniu trudności zadowolą każdego narciarza.
Trasy stacji Kotelnica liczą aż 14 km i charakteryzują się zróżnicowanym stopniem trudności. Są wśród nich łagodne i bardzo wymagające, które posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Również miłośnicy biegówek znajdą coś dla siebie: specjalnie dla nich przygotowano kilkanaście kilometrów tras biegowych.
Jak daleko? 4 km, więcej na bialkatatrzanska.pl
Ciągną, ciągną sanie
Iście góralska, zimowa rozrywka: kulig! Dostarczy wiele frajdy i dzieciom, i dorosłym. Świetna okazja, by zwiedzić okolicę i dotknąć góralskiego folkloru.
Przejażdżka może odbywać się za dnia, kiedy możemy podziwiać piękno bukowiańskiej zimy z iskrzącymi się w słońcu ośnieżonymi smrekami. To również dobry sposób na długie, zimowe wieczory: kulig z pochodniami, zakończony ogniskiem i (dla dorosłych!) kubkiem grzańca.
Jak daleko? 2.5km, więcej na kuligi Bukowina
Kumoterki, czyli góralska Formuła 1
Kumoterki - pod tą enigmatycznie brzmiącą nazwą kryją się tradycyjne góralskie zawody konne. To również określenie charakterystycznych, dwuosobowych sanek, ciągniętych przez konia.
Te widowiskowe zawody odbywają się m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej. Rozpoczynają się Paradą Gazdowską czyli paradnym przejazdem zaprzęgów konnych. Następnie przychodzi pora na „gońbę”, żartobliwie zwaną góralską formułą 1. To wyścig na czas dwuosobowych sań po śnieżnym torze. Nie mniej emocjonujące są zmagania w skiringu i ski- skiringu. Musicie to zobaczyć!
Bukowina Tatrzańska 2.5km, więcej na Kumoterki Parady Gazdowskie
Narciarstwo biegowe
Podhale to nie tylko zjazdówki i wyciągi narciarskie. Potrzeby narciarzy biegowych także coraz bardziej są dostrzegane i zaspokajane
Nie każdy jest fanem narciarstwa zjazdowego czy snowboardu. Na szczęście nie każdy musi nim być! Coraz popularniejsze w naszym regionie stają się biegówki. Dla wielbicieli tej dyscypliny przygotowywane są trasy, znajdziecie je również w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej. Na Kotelnicy Białczańskiej czeka każdej zimy kilkukilometrowa naśnieżona i oświetlona pętla.
Jak daleko? 9km, więcej na trasy biegowe - Kotelnica Białczańska
Skiturowa Bukowina - narty poza utartą ścieżką
Co fajnego jest w skiturach? Ci, co już złapali bakcyla, na pewno odpowiedzą: „Wszystko!” Jazda poza trasami, bliskie obcowanie z przyrodą i krajobrazem niemającym sobie równych, wciąż nowe wyzwania - to tylko pierwsze z brzegu powody, dla których warto spróbować swoich sił w tym sporcie.
Jeśli cały rok nie możesz doczekać się białego szaleństwa, jednak nie przepadasz za zatłoczonymi trasami i kolejkami do wyciągów, to nie ma dla Ciebie opcji lepszej niż skitury! Jedynym, co Cię ogranicza, to twoja kondycja i warunki panujące aktualnie w górach. Jako, że Bukowina leży u samych stóp Tatr, jest miejscem wprost wymarzonym, by właśnie stąd wyruszyć na fokach ku szczytom.
Jak daleko? 15km, więcej na skitourowe Zakopane
Karczma Szymkówka - dla głodnych góralszczyzny
To karczma, z której rozpościera się fenomenalny widok na Tatry. Nie można tutaj nie wspomnieć o architekturze i wnętrzu, które stanowią ukłon w stronę pasterskich tradycji Podhala.
Meritum jednakże stanowi kuchnia, która także czerpie z dziedzictwa kulturowego tych stron. Możemy posmakować tu baraniny, jagnięciny, podanych w niebanalny sposób, a także lokalnych serów. Taras widokowy oraz panoramiczne okna sprawiają, że doznania smakowe nie są jedynymi, jakimi możemy się raczyć w Karczmie Szymkówka.
Jak daleko? 3km, więcej na Karczma Szymkówka
Najlepszy pstrąg w okolicy, czyli Karczma Bigosówka w Bukowinie
Karczma Bigosówka, zlokalizowana na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej to skromne, swojskie wnętrze z widokiem na góry i kuchnią, która nie ma sobie równych.
Specjalnością zakładu jest niewątpliwie pstrąg, pochodzący z czystych potokowych hodowli. Podawany jest na wiele sposobów, z pewnością więc znajdziecie swój typ!
Jak daleko? 5km, więcej na Karczma Bigosówka
Dla odmiany snowmobile
Wyprawy skuterem śnieżnym będą dla Ciebie idealne, jeśli wszelkiego rodzaju narty to nie Twoja bajka, albo gdy po prostu potrzebujesz już od nich odpocząć. To świetna zabawa na śniegu, dostarczająca sporo adrenaliny, a także nietuzinkowy sposób na poznanie okolicy Bukowiny Tatrzańskiej.
W pobliżu funkcjonują firmy zajmujące się zarówno wypożyczeniem pojazdów śnieżnych, jak i organizacją całych wypraw. Zależnie od tego, co wybierzecie, mogą to być przejażdżki rekreacyjne w łagodnym terenie, jak i ekstremalne w trudniejszym. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów.
Jak daleko? 15km, więcej na Snowdoo Adventure
Teatr w Bukowinie
W Bukowinie Tatrzańskiej od przeszło 90 lat funkcjonuje Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. Może poszczycić się wieloma sukcesami, jak choćby nagroda Ministra Kultury i Sztuki czy nagroda honorowa im. Oskara Kolberga.
Na deskach działającego w Domu Ludowym Teatru, wystawiane są sztuki autorstwa lokalnych twórców, ale także polska i światowa klasyka – Molier, Fredro - zaadaptowana do podhalańskiej gwary i tutejszych społecznych realiów. To prawdziwa gratka nie tylko dla wielbicieli przedstawień teatralnych.
Jak daleko? 2km, więcej na Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska
Jak karnawał, to Bukowina Tatrzańska
Góralski Karnawał to największe tego typu wydarzenie w Polsce, organizowane nieprzerwanie od 1973 roku. To wyjątkowa okazja, by spotkać się z folklorem na żywo.
Głównym punktem imprezy jest konkurs grup kolędniczych, podczas którego mamy szansę zobaczyć zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Możemy także podziwiać popisy par tanecznych, taniec zbójnicki, występy kapel i grup śpiewaczych. Organizowana jest też wystawa twórczości ludowej.
Jak daleko? 2km, więcej na Góralski Karnawał
Drewniana Małopolska - kościół w Bukowinie Tatrzańskiej
W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wzniesiony został końcem XIX wieku, a fundatorem i budowniczym świątyni był mieszkaniec Bukowiny, góral Jędrzej Kramarz.
Kościół, za wyjątkiem murowanego prezbiterium, ma konstrukcję zrębową. Zasługuje na szczególną uwagę i podziw właśnie ze względu na osobę jego twórcy - Jędrzeja Kramarza. Trudno nie zgodzić się z Antonim Krohem, który pisze: „Nie pamiętam, kto mi pierwszy opowiedział, że kościół bukowiański został zbudowany przez jednego człowieka, który nazywał się Jędrzej Kramarz. Nie mogłem uwierzyć.- Jak to możliwe? Sam, zupełnie sam?- Jak on sam jeden dźwigał krokwie na dach?”
Jak daleko? 3km, więcej na Parafia Bukowina Tatrzańska
Dom Ludowy
Historia bukowiańskiego Domu Ludowego sięga już 1923 roku. Wówczas to zawiązał się komitet jego budowy. We wzniesienie gmachu zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy kosztem wielu trudów i wyrzeczeń dla wspólnego dobra.
Dzisiaj stanowi on kulturalne centrum całej gminy, śmiało można rzec, że i całego Podhala. To właśnie tutaj odbywają się Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał, to tutaj działa Ludowy Teatr czy Szkoła Ginących Zawodów. Warto nadmienić, że sama architektura gmachu zasługuje na naszą uwagę: to największy drewniany budynek w Polsce. Jego powierzchnia całkowita to, bagatela, 1458 m2, a kubatura 5865 m3. Imponujące, prawda?
Jak daleko? 3km, więcej na Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska
Termy Bukovina
Oferta Term Bukovina to nie tylko baseny rekreacyjne, ale również pływackie. To idealne miejsce zarówno na trening, jak i „ładowanie baterii”.
Aż 20 basenów i 4 zjeżdżalnie - to aż nadto, by zapewnić całodzienną rozrywkę. Korzystając z ośmiu różnych saun można się wyciszyć, zregenerować i oczyścić organizm. Dla tych, co w trakcie zgłodnieją, otwarte są Cafe Bukovina, Restauracja „Na Wiyrchu” i karczma „Zbójecki Łygotnik”.
Jak daleko? 2km, więcej na Termy Bukovina
Terma Bania Białka Tatrzańska
Terma Bania jest dużym kompleksem, w którym każdy może zakosztować odprężenia i dobrej zabawy.
Znajdziecie tam rekreacyjne baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Dla najmłodszych wydzielono strefę zabawy ze zjeżdżalniami. Dla spragnionych wytchnienia dobrym rozwiązaniem będzie strefa relaksu, na którą składają się m.in. sauny i drink bar w wodzie. W obiekcie działa także Spa.
Jak daleko? 9km, więcej na Terma Bania
Termy Gorący Potok Szaflary
Czym wyróżnia się Gorący Potok? To 21 różnych niecek basenowych, a także parki linowe i restauracja serwująca fantastyczne steki.
Na najmłodszych czekają zjeżdżalnie, parki wodne i animacje. Dla dorosłych przygotowano wodny bar, a także strefę SPA z saunami i gabinetem masażu.
Jak daleko? 14.5km, więcej na Termy Gorący Potok
Aqua Park Zakopane
To miejsce idealne dla tych, którzy w wodzie stawiają na aktywność.
Do Państwa dyspozycji oddane są zjeżdżalnie, wodna huśtawka oraz rwąca rzeka. Regularnie odbywają się także zajęcia z aqua aerobiku. Oprócz tego w Aqua Parku możemy zadbać o zdrowie i samopoczucie. Przygotowano grotę solną z tężniami solankowymi, sauny oraz baseny balneologiczne.
Jak daleko? 17.5km, więcej na Aqua Park Zakopane
Termy Chochołowskie Chochołów
Termy Chochołowskie to, jak do tej pory, największy kompleks basenów termalnych w naszym kraju.
Powierzchnia wody w basenach ma w sumie niemal trzy tysiące metrów kwadratowych. Znajdziemy tu wody termalne, ale także strefę leczniczą z wodą siarczkową i solankową. Poza wypoczynkiem w wodzie, Chochołowskie Termy zachęcają także saunami, strefą spa, siłownią i restauracją.
Jak daleko? 31.5km, więcej na Termy Chochołowskie
Termy Szaflary
Termy Szaflary to zewnętrzna, jak i wewnętrzna strefa basenowa, a także SPA z saunami i gabinetami masażu.
Z myślą o dzieciach przygotowano zjeżdżalnie i brodziki. Dorośli docenią liczne hydromasaże i bicze wodne. Termy mają swoje saunarium oraz spa, gdzie jest możliwość skorzystania z masaży. Głodnym na ratunek przyjdą dwie restauracje.
Jak daleko? 10km, więcej na Termy Szaflary
Trasy rowerowe na Podhalu
Trasy rowerowe wokół Tatr to idealny pomysł na spędzenie czasu aktywnie. To również doskonała okazja, by zwiedzić region Podtatrza z jego zabytkami oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. Jednocześnie można zadbać o dobrą kondycję i zdrowie.
Trasy rowerowe mają liczne warianty, są dłuższe, krótsze, wymagające dobrej wydolności, ale też całkiem proste. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni będą wielbiciele szosówek, jak również rowerów górskich. Warto spróbować, w końcu ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie!
Jak daleko? 19km, więcej na Rowerowy szlak wokół Tatr
Na rowerze z adrenaliną - trasa downhillowa
Trasa downhillowa "KOŁSTER" w Białce Tatrzańskiej to nie lada gratka dla amatorów dwóch kółek i adrenaliny. To trasa zjazdowa na terenie ośrodka narciarskiego Kotelnica. Skocznie, drewniane mostki, profilowane zakręty - wszystko to gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy.
Tor ma różnorodny charakter. Są tam fragmenty, na których zjeżdża się bardzo szybko, są też takie, które wymagają umiejętności, zręczności np. na mostkach typu north shore. Na pewno nie będziecie się nudzić!
Jak daleko? 9km, więcej na Trasa downhillowa
Tatry z perspektywy końskiego grzbietu, czyli jazda konna dla każdego
Górski Ośrodek Jeździecki to miejsce, gdzie każdy może spróbować swoich sił w jeździectwie. Jego oferta dopasowana jest do potrzeb zarówno osób początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców.
Debiutanci mają do dyspozycji ujeżdżalnię, gdzie bezpiecznie mogą zaznajomić się z podstawami jazdy konnej. Dla tych, którzy posiadają już umiejętności nie lada atrakcją okaże się wycieczka, podczas której będą mieli możliwość zwiedzenia okolicy. Warto w tym miejscu nadmienić, że przez naszą miejscowość biegnie Transbeskidzki Szlak Konny.
Jak daleko? 2km, więcej na Górski Ośrodek Jeździecki
Z Wielkiej Krokwi na… pontonie
Skocznia Wielka Krokiew to obiekt, który zna każdy fan skoków narciarskich w naszym kraju, a jest ich całkiem sporo. Można podziwiać ją nie tylko z dołu, ale także korzystając z wyciągu krzesełkowego, udać się na jej szczyt i poczuć się przez chwilę jak zawodnicy
Takie zwiedzanie skoczni daje niemało wrażeń. To także wyjątkowa okazja, by móc z bliska podziwiać jej konstrukcję. Latem na śmiałków czeka tam wyjątkowa przygoda: zjazd ze skoczni na pontonie! Kto z Was się odważy?
Jak daleko? 18km, więcej na Wielka Krokiew Zakopane
Biec jak… dzik - czyli bieg z przeszkodami na Kotelnicy
Hunt Run reklamuje się jako najdziksze wydarzenie biegowe w kraju. My nie mamy wątpliwości, że tak jest. Jeśli masz chrapkę na statuetkę Dzika lub chociaż Małego Dziczka, weź udział w tym ekstremalnym wyścigu.
Hunt Run to bieg z przeszkodami, organizowany w sierpniu na Kotelnicy. Do wyboru jest kilka wariantów tras. Udział mogą wziąć także najmłodsi, startując w biegu na 1 km o nazwie "Dziczek". To doskonała opcja spędzenia czasu z rodziną.
Jak daleko? 9km, więcej na Hunt Run
Biegiem na szczyty
Bieg Granią Tatr to jeden z najtrudniejszych i najbardziej emocjonujących biegów ultra w Polsce. Trasa jest równie piękna, co wymagająca technicznie. Prowadzi przez tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego od Siwej Polany po Kuźnice.
W Biegu Granią Tatr może wystartować 350 zawodników. Aby móc wziąć udział w losowaniu, należy mieć zebrane punkty kwalifikacyjne z innych biegów ultra. Jednak samo kibicowanie na szlaku podczas tego wyjątkowego wydarzenia przynosi wiele emocji. Rozgrywany jest co dwa lata, zawsze w drugiej połowie sierpnia.
Jak daleko? 17.5km, więcej na Bieg Granią Tatr
Sabałowe Bajania
Sabałowe Bajania to wyjątkowe święto folkloru i szansa na spotkanie się z góralską tradycją oko w oko. Co roku przyciągają szeroką publiczność z całej Polski.
Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania to organizowany w sierpniu ogólnopolski konkurs śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów. Miał już 55 edycji. Dla uczestników konkursu już sam udział w nim stanowi wielkie wyróżnienie. Dla publiczności to wspaniała okazja by cieszyć się pięknem strojów i gwary, a także kunsztem, jaki prezentują muzycy i tancerze.
Jak daleko? 2km, więcej na Sabałowe Bajania
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to wyjątkowe wydarzenie, które co roku latem gości w Zakopanem. To jedyna okazja, by podziwiać wielobarwny korowód górali z różnych stron świata, odzianych w swoje tradycyjne stroje
Festiwal ma bardzo długą tradycję, która sięga czasów II Rzeczpospolitej. Miał już ponad 50 edycji i organizowany jest w drugiej połowie sierpnia. Podczas festiwalu, grupy z różnych krajów i kontynentów, prezentują na scenie swój folklor, walcząc o trofeum - złotą ciupagę.
Jak daleko? 15km, więcej na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Kino letnie i koncerty - Kultura na Bani
Kultura na Bani, czyli kultowy cykl wydarzeń kulturalnych, trwający całe lato. Każdy znajdzie coś dla siebie, by miło spędzić czas, czy to z rodziną, czy z drugą połówką.
Kultura na Bani oferuje szeroką gamę atrakcji. Znajdziemy w niej ciekawe koncerty muzyczne, występy dla dzieci, a także kino letnie. Każdy będzie się tam świetnie bawił.
Jak daleko? 9km, więcej na Kultura na Bani
Spływ Dunajcem
Spływ Przełomem Dunajca to atrakcja, która co roku przyciąga turystów z całej Polski, a także Europy. Spływ górską rzeką wśród wyśmienitych krajobrazów Pienin to wspaniały pomysł na spędzenie czasu wolnego z przyjaciółmi i rodziną.
Spływ łodzią flisacką daje możliwość podziwiania potęgi żywiołu, jakim jest ta górska rzeka. Mamy także okazję przyjrzeć się okolicznym zabytkom, jak np. Czerwony Klasztor po słowackiej stronie granicy.
Jak daleko? 33km, więcej na Spływ Dunajcemr
Litwinka i szybowce
Punkt widokowy w Czarnej Górze - Litwinka. To miejsce, z którego Tatry widoczne są jak na dłoni. Wzniesienie to jest także dobrze znane miłośnikom szybownictwa, to tu w 1923 roku odbyły się pierwsze zawody szybowcowe w Polsce. By upamiętnić to wydarzenie, co roku pod koniec lata organizowane są tu zloty zabytkowych samolotów.
Litwinka to wzniesienie w miejscowości Czarna Góra, niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej. Liczy około 900m i zyskało już niemałą sławę wśród odwiedzających nasz region. Z jego szczytu rozpościera się fenomenalna panorama Tatr Wysokich, Zachodnich i Bielskich. Warto zobaczyć!
Jak daleko? 12km, więcej na Litwinka Czarna Góra
Uroki rzeki Białki
Rezerwat Przełom Białki to wyjątkowe miejsce na mapie Podtatrza. Prawdziwa gratka dla pasjonatów wspinaczki, historii, ale także fotografii.
Wszystko za sprawą skałek Kramnica i Obłazowa. W jaskini Obłazowej odnalezione zostały ślady bytowania prehistorycznego człowieka, m.in. najstarszy na świecie bumerang. Skałki stanowią także wyzwanie dla amatorów wspinaczki, a ciekawy krajobraz coraz częściej staje się tłem ślubnej fotografii. Rzeka Białka zaś przyciąga ludzi zwłaszcza podczas upałów jako jedna z najczystszych i najzimniejszych polskich rzek.
Jak daleko? 17km, więcej na Przełom Białki
Spacer wśród natury. Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem
Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem w Nowym Targu to miejsce, które budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i przyjezdnych.
Rezerwat przyrody został w tym miejscu utworzony przez wzgląd na występowanie torfowisk. W 2010 otwarto tam ścieżkę edukacyjną, wraz z drewnianymi pomostami, które malowniczo wiodą nas do wieży widokowej, ze szczytu której podziwiamy cały rezerwat, a także Tatry i Gorce. Ten zakątek wyjątkowo dobrze prezentuje się w obiektywie, zachęcamy więc do robienia pamiątkowych zdjęć.
Jak daleko? 19km, więcej na Bór nad Czerwonem
Międzynarodowe zawody kajakowe na Dunajcu
Każdego roku w Boże Ciało na Dunajcu odbywają się międzynarodowe zawody kajakowe. To już wieloletnia tradycja, bo pierwsze zawody odbyły się jeszcze przed wojną, w 1934 roku.
Zawody te od lat stanowią atrakcję i przyciągają wielu obserwatorów, którzy przyglądają się kajakarzom z brzegu rzeki. Start znajduje się w Nowym Targu, a meta w Krościenku, więc zawodnicy pokonują górską rzeką ponad 70 km. Warto podkreślić, że od 1934 zdarzyły się tylko dwie przerwy w organizacji zawodów: pierwsza z powodu II wojny światowej, a druga w zeszłym roku, w związku z COVID 19.
Jak daleko? 28km, więcej na Międzynarodowe zawody kajakowe na Dunajcu
Białka ekstremalnie- rafting górską rzeką
Białka jest jedyną polską rzeką o charakterze alpejskim. Rafting jest na niej możliwy w okresie wiosennym, w czasie topnienia śniegu, kiedy jej koryto jest nieco wezbrane.
Kajakarstwo górskie należy do sportów ekstremalnych, dostarczających mnóstwa adrenaliny i dobrej zabawy. Lodowata, czysta i dzika rzeka, jaką jest Białka i niepowtarzalne krajobrazy pozostawią po sobie niezatarte wspomnienia.
Jak daleko? 9km, więcej na gdzie na rafting?
Spacerując przez Bukowinę
Bukowina Tatrzańska stwarza wręcz idealne warunki do turystyki pieszej. W miejscowości tej znajdują swój początek szlaki prowadzące w Tatry, jak chociażby jeden z najpopularniejszych - do Morskiego Oka.
Planując wędrówkę, można obrać wiele atrakcyjnych kierunków. I jeśli wyjście w wysokie partie gór zarezerwowane jest raczej dla osób z odpowiednim ekwipunkiem i kondycją, to na spacer po pięknej okolicy może wybrać się dosłownie każdy. My szczególnie polecamy wybrać się Drogą Królewską na Górną Stację Kotelnicy Białczańskiej, startując spod samej Willi Szmaragd.
Jak daleko? 9km, więcej na Gmina Bukowina Tatrzańska
Morskie Oko - punkt obowiązkowy
Morskie Oko od niepamiętnych czasów podbija serca turystów odwiedzających Podhale. Nic dziwnego, w końcu to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Ale czy wiedzieliście, że leży w granicach Gminy Bukowina Tatrzańska?
Morskie Oko jest największym tatrzańskim stawem. Jednym z nielicznych, w którym w sposób naturalny występuje populacja pstrąga. Według jednej z legend, jezioro ma podziemne połączenie z Adriatykiem, ale odrobinę wątpimy, by tkwiło w niej ziarno prawdy. Co do jednego nie mamy jednak wątpliwości: Morskie Oko po prostu trzeba zobaczyć! Można się tam wybrać korzystając z gminnej linii busów na Palenicę Białczańską.
Jak daleko? 12km, aktualny rozkład jazdy do Morskiego Oka
Oscypek prosto z bacówki- wędrując w poszukiwaniu smaku
Oscypek to jeden z popularniejszych produktów regionalnych z Podhala. To wędzony ser o charakterystycznym aromacie i smaku. Chroni go unijne prawo - w 2007 roku uzyskał status Chronionej Nazwy Pochodzenia. Jesteście ciekawi, jakie cechy decydują o tym czy dany ser możemy nazwać oscypkiem?
Przede wszystkim skład. Oscypek wyrabiany jest z mleka owczego, z co najwyżej 40% domieszką mleka od krów rasy czerwonej. Możemy go zatem kupić w okresie, kiedy owce są wypasane i dojone, a więc od maja do końca września. Udając się do bacówki, która znajduje się na tzw. szlaku oscypkowym, mamy sto procent pewności, że zakupiony produkt jest oryginałem, sporządzonym według wielowiekowej tradycji.
Więcej na Szlak oscypkowy
Wznosić się ponad szczyty - lot nad Tatrami w nowotarskim aeroklubie
Nowotarski aeroklub ostrzega, że zaraża pasją do latania. Nic dziwnego, skoro w ofercie posiada loty widokowe, pozwalające spojrzeć na Tatry z góry, czyli inaczej niż wszyscy.
Nowotarskie lotnisko może poszczycić się wieloletnimi tradycjami, ponieważ należy do najstarszych w Polsce. W swojej ofercie posiada loty widokowe na pokładzie samolotu, szybowca, motoszybowca i balonu.
Jak daleko? 19km, więcej na Aeroklub Nowy Targ